Alternativní text k logu
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Diskuse: Územní plán

Co není dovoleno v diskusních fórech města Odolena Voda:
- Uveřejňovat příspěvky, které jakýmkoliv způsobem porušují zákony ČR nebo zákony země, v níž se diskutující momentálně nachází
- Urážet, pomlouvat či vyhrožovat komukoli násilím
- Podněcovat nenávist k jednotlivcům nebo skupinám obyvatel, zejména na základě národnostní, rasové nebo náboženské příslušnosti
- Vyjadřovat se vulgárně nebo obscénně 
- Zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, zaměstnání)
- Vydávat se za někoho jiného
- Opakovaně vkládat stejné příspěvky (tzv. tapetování)
- Zneužívat diskuse k šíření reklamy a spamu
- Vkládat odkazy na stránky s nelegálním obsahem
- Chatovat a uveřejňovat příspěvky či odkazy, které nesouvisejí s tématem fóra

Územní plán

a vše co s ním souvisí

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 34

Možnosti řazení
|< < 1 2 >|

Rozvoj města

Dobrý den,

jelikož jsem se nemohl z časových důvodů setkat tento týden se zastupiteli města , tak bych rád využil této diskuze k zodpovězení mých dotazů.

1) zvyšující se hluk z dálnice D8 - Plánuje (případně v jakém časovém horizontu) se výstavba valů a výsadba lesních porostů, tak jako je tomu ve zpracovaném projektu Vize OV? Domnívám se, že by to podstatně zlepšilo život obyvatelům města.

2) investice do kulturního domu - Plánuje se inovace kulturního domu? Současný stav je jak po stránce vizuální, tak hlavně akustické podprůměrný, a proto nemůžeme očekávat kulturní vyžití. I menší obce v ČR mají ač starší, tak vzhlednější kulturní dům.

3) stav okolí - Zde bych doporučil dotčeným orgánům projet město s někým cizím, jelikož jsou místa, kolem kterých jezdíme dennodenně, ale již si jich za ty léta nevšimneme, přičemž by stačilo tak málo a město by vypadalo upraveněji.

Předem děkuji za Vaše reakce, Jégr

Autor: Jaroslav Jégr | Přidáno: 24.11.2017 00:29 | Návštěvník: 5232 Reagovat

Re: Rozvoj města

Dobrý den

Dovolte prosím reagovat na vaše dotazy:

1) zvyšující se hluk z dálnice D8 - Plánuje (případně v jakém časovém horizontu) se výstavba valů a výsadba lesních porostů, tak jako je tomu ve zpracovaném projektu Vize OV? Domnívám se, že by to podstatně zlepšilo život obyvatelům města.

Vize Odolena Voda je nyní schvalována formou nového územního plánu. Kritická místa zdroje hluku jsou- Dolínek U Remízku a násep u Postřižína. V Dolínku jsme již předběžně jednali s majiteli pozemků, situace je hodně závislá na rozhodnutí Středočeského kraje o případném umístění dálničního sjezdu. U náspu u Postřižína jsme požádali obec Postřižín, aby val navrhla do svéhu ÚP. Bohužel se jedná vždy o stavby či zásahy na soukromých pozemcích a tím pádem je časový horizont případné realizace značně dlouhodobý.

2) investice do kulturního domu - Plánuje se inovace kulturního domu? Současný stav je jak po stránce vizuální, tak hlavně akustické podprůměrný, a proto nemůžeme očekávat kulturní vyžití. I menší obce v ČR mají, ač starší, tak vzhlednější kulturní dům.

Zde se jedná pravděpodobně o omyl, město bohužel kulturní dům nemá. Pravděpodobně máte na mysli Závodní klub, který patří podniku Aero Vodochody. Město ve své vizi uvažuje v dlouhodobém plánu budovat kulturní domy na Horním i Dolním náměstí, v Dolínku tuto funkci plní sály rest. Opera, která patří městu.

3) stav okolí - Zde bych doporučil dotčeným orgánům projet město s někým cizím, jelikož jsou místa, kolem kterých jezdíme dennodenně, ale již si jich za ty léta nevšimneme, přičemž by stačilo tak málo a město by vypadalo upraveněji.

Děkujeme za doporučení, ale město spíše procházíme, než projíždíme a to poměrně často, spoustu míst jsme již zrekonstruovali, pro spoustu dalších již máme plány na rekonstrukce. Zároveň jsme pak občany opakovaně vyzývali, ať městu předávají jakékoliv podněty k zlepšení stavu veřejných prostor. Pokud nějaké takovéto podněty máte, budeme velice rádi za jejich zaslání.

S pozdravem

Tomáš Lohniský, místostarosta

Autor: Tomas Lohnisky | Přidáno: 6.12.2017 09:43 | Návštěvník: 5217 Reagovat

OTEVŘENÁ VÝZVA ZASTUPITELŮM ODOLENY VODY

My, níže podepsaní, vyzýváme zastupitele města Odolena Voda, aby přehodnotili svůj postoj k nově vznikajícímu územní plánu města a nevystavovali obyvatele rizikům rychlému a legislativně špatně kontrolovanému zastavění velkých částí území katastrů Odolena Voda, Dolínek a Čenkov. Touto otevřenou výzvou vás žádáme rozvojové plochy oblastí Čenkov a Jordán přesunout do územních rezerv.
Tento požadavek je podložen následujícími fakty:

1. Na základě vývoje města během posledních 20 let, kdy proběhl nárůst obyvatel o cca 15 procent a přitom nárůst a zkvalitněné občanské vybavenosti bylo minimální. Zanechte prosím argumentace o možném zlepšení této vybavenosti! Vezměte si prosím příklad s Postřižína či Báště, kde nárůst přinesl pouze starosti.

2. Na základě naplněné kapacity základní školy a absence ekonomické rozvahy o jejím rozšíření vezměte prosím v potaz stávající demografickou křivku a uvědomte si, že město má povinnost žáky přijímat a že reálně hrozí dvousměnný provoz s absencí kapacity družiny! Vaše rozhodnutí může způsobit velkému počtu rodičů ve městě obrovské organizační a i finanční potíže.

3. Respektujte většinový názor obyvatel o přirozeném rozvoji sídla a ne požadavky developerů. Pokud považujete proběhlý průzkum veřejného mínění za zavádějící, zadejte prosím nový a vyslechněte názor svých voličů.

4. Zastavte prosím vytěžování města developery bez patřičného přínosu pro město. Při realizaci sídliště Dubina mělo město ( pod vedením p. Nedomy,ODS) ve finanční spolupráci s developerem vybudovat mateřskou školku. Nyní se velké množství rodičů předškolních dětí potýká s problémem kam dítě umístit a soukromé školky a hlídání zatěžují zbytečně rodinné rozpočty. Výstavba nové školky nyní leží pouze na městu a její financování odsaje prostředky na ostatní potřebné akce ( kapacita a špatný technický stav ZŠ, rozpadající se a uzavíraná dětská hřiště, chybějící kanalizace v částech obce)

Apelujeme na vaši zodpovědnost za vzhled a bezproblémové fungování města. Nevhánějte nás prosím do pasti satelitní ubytovny! Rozhodujte se prosím na základě vašeho vlastního uvážení a ne na základě nátlaku developerů, koaličních smluv či nařízení vedení vašich politických stran!!!

Odoleně Vodě 29. 8. 2012

Autor: Jiří Veselý | Přidáno: 2.10.2014 23:20 | Návštěvník: 4992 Reagovat

NEZAPOMÍNÁM pod čím jsem podepsaný !

Jiří Veselý, Odolena Voda

Autor: Jiří Veselý | Přidáno: 2.10.2014 23:22 | Návštěvník: 4992 Reagovat

Re: OTEVŘENÁ VÝZVA ZASTUPITELŮM ODOLENY VODY

Pane Veselý, moc s Vámi souhlasím, napsal jste to moc pěkně. Zeptejte se: "Cui bono?" Až budete znát skutečný motiv jejich jednání, tak Vám bude jasné, že názor 1.000 lidí našeho města zastupitele ODS a ČSSD vůbec nezajímá. Oni sami vědí lépe, co je pro Vás dobré a špatné. Jinak Čenkov se mi vždy moc líbil jako klidné místo. S tím bohužel už je konec. Brzy přijedou bagry developera, který veřejně prohlásil, že žádné školy a školky stavět za své peníze nebude. Lituji těch lidí, co tam mají krásné domy se zahradou. Znehodnocená investice. Megalomanství pár lidí, které na generace ovlivní život tisícovky lidí. Cui bono?

Autor: Jan Svoboda | Přidáno: 3.10.2014 00:13 Reagovat

Re: Re: OTEVŘENÁ VÝZVA ZASTUPITELŮM ODOLENY VODY

Dobrý den, vážený pane J. Svobodo,
nejsem autorem uvedené výzvy.
S výzvou souhlasím.
Autor je v seznamu lidí uvedených na teto stránce :
http://odoc.cz/otevrena-vyzva-zastupitelum-odoleny-vody/
S pozdravem krásného dne
Jiří Veselý

Autor: Jiří Veselý | Přidáno: 5.10.2014 18:04 | Návštěvník: 4992 Reagovat

Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Dobrý den přeji,
dovolím si malou řečnickou otázku: Je v dnešní pokročilé materiální době ještě možné rychle a bezpracně na něčem hodně vydělat? Odpovím si sama: Je to možné a dokonce snazší než si kdo myslí. Stačí k tomu vlastnit kus pole, požádat město o změnu v územním plánu, počkat si pár měsíců, v horším případě pár let a pokud bude vše dobře rozehráno, zastupitelstvo schválí změnu z orné půdy na zastavitelnou oblast a úspěch je zaručen. Bylo by logické a přirozené za tuto spolupráci ze strany města žádat po majiteli pole nějakou protislužbu, nějakou hodnotu. Ale co když to město = zastupitelstvo dělá jen tak? Zadarmo...? Chtěla bych se proto v této věci zeptat zastupitelů za ODS (Seidl, Odehnalová, Philipp, Bubeníček, Hladík) a ČSSD (Řehořek, Netřebský, Ledvinka), kteří mají zájem o novou masivní zástavbu v Čenkově, jaké výhody či příjmy pro město s touto změnou ve využitelnosti území vyjednali u firmy SPS Dolínek, která pole vlastní. Děkuji za odpovědi a přeji pěkné léto.

Dita Výborová, starostka města

Autor: Dita Výborová | Přidáno: 18.7.2014 02:06 Reagovat

Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Dobrý den, můžete prosím někdo z ODS a ČSSD odpovědět na otázku paní starostky? "Jaké výhody či příjmy pro město s touto změnou ve využitelnosti území vyjednali u firmy SPS Dolínek, která pole vlastní?" Zatím se nikdo za 2 měsíce nevyjádřil a už to skoro vypadá, že před komunálními volbami se už nic nedozvíme, a to si myslím je škoda. Navíc vše už vyšlo v Odolenu 9/2014 a občany opravdu zajímá budoucnost města pod vedením ODS a ČSSD. Děkuji za vyjádření představitelů ODS a ČSSD. Váš názor nás zajímá.

Autor: Jan Svoboda | Přidáno: 21.9.2014 13:35 Reagovat

Re: Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Pane Svobodo,
garantuji, že Vám nikdo z ODS ani ČSSD neodpoví, protože pro město zjevně nevyjednali vůbec nic! Kdyby totiž jo, tak už by nám to sdělili. Nedivila bych se, kdyby vyjednali, ovšem něco úplně jinýho :-)

Autor: Lucie M. | Přidáno: 21.9.2014 20:32 Reagovat

Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Vážená paní starostko,
skutečně mne mrzí, že víc než rozvoj města, o který byste se měla starat především, Vás zajímá hlavně to, aby si někdo jiný nevydělal. Jasně to vypovídá o Vašem přístupu k plnění starostenského úřadu.
K Vaší druhé řečnické otázce: velmi mne udivuje, že jste se během svého funkčního období nesetkala se stavebním zákonem definovaným institutem Plánovací smlouva, kterou uzavírá každý stavebník s městem v případě, že žádá o pořízení regulačního plánu či územní rozhodnutí. V této smlouvě si město stanovuje podmínky, za jakých může stavebník relizovat výstavbu. A jakákoliv činnost v navržených rozvojových plochách (tedy jen té v Dolínku) je podmíněna mimo jiné i pořízenám regulačních plánů. Že by se za Vašeho působení v úřadu žádná smlouva neuzavírala, i když zastupitelstvo města schválilo příspěvek stavebníků za připojení na veřejnou infrastrukturu? To by vypadalo na zásadní zanedbání svěřených povinností...
A k Vaší otázce "Zadarmo...?" mohu uvést pouze jediné - podle sebe soudím tebe.
Omlouvám se za pozdější odpověď, ale nemívám ve zvyku řešit problémy, které vyvstanou mezi členy zastupitelstva, formou diskuse na veřejných portálech...
Přeji Vám pěkný podzim.
Petr Seidl, člen zastupitelstva

Autor: Petr Seidl | Přidáno: 25.9.2014 13:01 Reagovat

Re: Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Vážený pane zastupiteli Seidle,

děkuji za Vaši odpověď, jste jediný, kdo se k mému veřejnému dotazu vyjádřil. Vězte, že rozvoj města je mou prioritou a hlavním důvodem, proč zde na úřadu sedím. A protože jsem profesí obchodník, přirozeně mě zajímá, co za to město dostane, když developerovi umožní si značně nadstandardně vydělat (stačí, když takové zastavitelné pole prodá, nemusí nic stavět). Rozvoj města totiž není o tom, že umožním investorovi postavit v Čenkově sídliště pro 3000 lidí, rozvoj města je o infrastruktuře - o nových chodnících, školách, službách, dopravním spojení. A takový rozvoj něco stojí. Změnou územního plánu se pole investora zhodnotí odhadem o několik desítek až ke stovce milionů Kč. Opravdu nemám obavu, že si někdo vydělá, ale město by mělo vydělat TAKÉ. Protože jsem odpovědný hospodář, tak se i k městskému rozpočtu chovám zodpovědně a předem si dokážu vyhodnotit finanční zatížení města tímto neuváženým jednáním jmenovaných zastupitelů ODS a ČSSD.

Plánovací smlouva je mi velmi dobře známá a není mi jasný důvod Vašeho údivu ani konstatování, že jsem se s tímto nástrojem nikdy nesetkala. V loňském roce jsem plánovací smlouvu pracně a zdlouhavě sestavovala a schvalovala na projekt bytového domu na Dolním náměstí s firmou MATOZA, s.r.o. Udivuje mě, že o tom nejste informován coby dlouholetý předseda stavební komise, který se k této plánovací smlouvě dokonce vyjadřoval. Se všemi stavebníky uzavírá město smlouvy o příspěvku na připojení na městskou infrastrukturu a nedomnívám se, že bych zanedbala jakékoli povinnosti, jak uvádíte.

A proč se ptám na zhodnocení čenkovského pole zde na diskusním fóru města? Protože 950 občanů podepsalo otevřenou výzvu zastupitelstvu města, aby se pole v Čenkově nezastavovalo. Předpokládám, že minimálně tito lidé budou mít zájem si přečíst, jak s touto výzvou a jejich názorem jimi zvolení zastupitelé naložili.

Přeji Vám pěkný den
Dita Výborová, starostka města

Autor: Dita Výborová | Přidáno: 25.9.2014 21:24 Reagovat

Re: Re: Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Vážená paní starostko,
stále stejné nepochopení, jako byste vůbec neposlouchala nebo nečetla, co se Vám snažím celou dobu sdělit a na co Vy stále odmítáte reagovat. Já jsem Vás na jednání zastupitelstva (a nejen já) požádal o vysvětlení FORMULACE Vašeho diskusního příspěvku ohledně vyjednání výhod pro město, která čtenářům mohla podsouvat myšlenku, že osm jmenovitě uvedených zastupitelů schvalování Pokynů nemuselo dělat zadarmo. Např. paní Lucie M. v příspěvku kousek pod Vámi to pochopila, cituji: "....Nedivila bych se, kdyby vyjednali, ovšem něco úplně jinýho ;o)". A proto jsem Vás, v případě že nemáte nějaké relevantní důkazy, žádal o omluvu za formulaci té otázky, nikoliv za to, že se ptáte, zda jsme vyjednali či nikoliv nějaké výhody.
Přeji Vám klidné předvolební období
Petr Seidl

Autor: Petr Seidl | Přidáno: 6.10.2014 00:23 Reagovat

Re: Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

Dobrý den pane Seidl, děkuji za Váš názor jako představitele místní ODS. Rád bych Vás upozornil, že Vaše strana v časopisu Odolen neoprávněna zneužila znak města Odolena Voda. Dále zjišťuji, že na Vašem webu www.odsodolenavoda.cz stále neprávem používáte k 29.9.2014 znak města Odolena Voda. Paní starostka vyzvala všechny strany k respektování znaku města. Jak to budete jako ODS řešit? Budete se na svém webu stále zaštiťovat něčím, co Vám nepatří? Některé občany Váš způsob předvolební kampaně uráží. Podívejte se na kampaň 3 nezávislých sdružení a ANO, ti si znak města nedovolili přivlastnit. Pravidla mají platit pro všechny stejně bez výjimky pro ODS nebo ČSSD. Hezký den.

Autor: Jan Svoboda | Přidáno: 30.9.2014 00:07 Reagovat

Re: Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

reakce pro pana Seidla
Vážený pane zastupiteli.
Nevím jestli problém zástavby lokality Čenkov a Dolínek byl diskutujícími uchopen správně. V zásadě se nejedná o to, jestli někdo svou šikovností a schopnostmi vydělá peníze. Jedná se však o to, zda se bude moci v této lokalitě normálně žít. Nejde ani o to, že se do Odolena Vody někdo nastěhoval a teď nechce aby zde bydlel někdo další, jde opět jen o to, aby se zde žilo normálně v normálním prostředí. Skutečně nikdo ze zastupitelů nebyl schopen nijak relevantně zdůvodnit, co tato zástavba ( co do počtu nových obyvatel i charakteru výstavby ) přinese obci a jejím současným obyvatelům. Byl jsem přítomen jednání v kanceláři starostky, kde jste se Vy bil v prsa a striktně jste tuto zástavbu odmítal. Byl jsem i u jednání, kdy současný místostarosta obce slíbil občanům dotčené lokality, že je a zásadně bude proti této masivní zástavbě. Vážený pane zastupiteli nevím jestli je pro Vás málo 1000 podpisů občanů obce proti této výstavbě.!
Pro Vaši představu Vám doporučuji návštěvu některé z asijských zemí, kde si snad uvědomíte co je komfort bydlení a žití. Znovu Vás upozorňuji, že katastr obce se nemění a jeho plocha je včetně různých ochranných pásem ( omezujících zástavbu ) cca 1000 ha.
S pozdravem
Jan Fujáček

Autor: jan fujacek | Přidáno: 2.10.2014 18:46 Reagovat

Re: Nový územní plán = skvělé zhodnocení pole v Čenkově

opravuji svůj překlep, u rozvojových ploch je správně "nejen v Dolínku", protože rozvojových ploch v návrhu územního plánu je samozřejmě více...
Petr Seidl

Autor: Petr Seidl | Přidáno: 25.9.2014 14:00 Reagovat

Malé zamyšlení nad územním plánem - 1

Přetiskuji zde článek publikovaný v březnovém ODOLENu :
Zaujal mně příspěvek zastupitelky Lohniské publikovaný v časopise Odolen a na webu města. Paní Lohniská v něm vyjadřuje názor, že cílem a účelem současných útoků na starostku Výborovou ze strany některých zastupitelů je „schválení nového megalomanského územního plánu i přes její nesouhlas“. Ptá se také, zda „padne i její hlava, protože se současným návrhem územního plánu taky nesouhlasí“.
Územní plán je kontroverzní záležitostí ve velkém počtu obcí i krajů. Není divu, jedná se o velké peníze. Např. pouhou změnou orné půdy na zastavitelnou lze změnit cenu pozemku z desetikorun na tisíce korun za jeden metr čtvereční. To dělá na hektar desítky miliónů. Před několika týdny přinesly sdělovací prostředky zprávu, že v Jihomoravském kraji vyhověl soud žalobě občanů proti zákonně schválenému územnímu plánu, protože by tím územním plánem došlo k poškození životního prostředí nebo majetku žalujících občanů. Jedná se o přelomový rozsudek. Ukazuje, že občané se mohou bránit i proti územním plánům, které zastupitelé schválili zákonným postupem.
Obce, které mají v čele řádné hospodáře obvykle nepovolují větší zástavbu (s výjimkou individuálních staveb) na soukromých pozemcích. Větší zástavbu povolují pouze na pozemcích vlastněných obcí (která je např. předtím vykoupí) s tím, že zisk plynoucí ze změny územního plánu může obec využít ku prospěchu svých občanů. Řádní hospodáři si uvědomují, že územní plán je asi nejmocnější nástroj, který má obec k dispozici pro své hospodaření.

Autor: Ladislav Kroček | Přidáno: 16.4.2014 10:03 | Návštěvník: 4906 Reagovat

Malé zamyšlení nad územním plánem - 2

Po přistěhování do Odolené Vody jsem byl překvapen, že naše město tak nečiní. Zisk vytvořený změnami územního plánu plyne většinou do soukromých kapes developerů a vlastníků pozemků a město z toho má jenom problémy: nedostatek míst ve školce a škole, přeplněné autobusy, katastrofické snižování retenční schopnosti krajiny, nedostatečnou kapacitu čističky a kanalizace atd.
Zjišťoval jsem, jaké kompenzace si město vyjednalo např. za povolení zástavby území Za humny ( více než sto nových parcel a domů). Zjistil jsem, že město provedlo změny územního plánu ve prospěch soukromých developerů bez adekvátní kompenzace pro město. Stojí za to popsat celou věc trochu podrobněji.
Změna č.1 ÚPSÚ byla schválena na veřejném zasedání zastupitelstva č. 4/2007 konaného dne 24. září 2007. Zápis je veřejně přístupný na webových stránkách města. Jsem přesvědčen, že postup schválení změny č.1 ÚPSÚ byl protiprávní. Změnou č.1 územního plánu z r.1993 byly provedeny rozsáhlé změny ÚP. Většinou se jednalo o změnu funkčního využití ploch – orná půda byla měněna na zastavitelnou. Evidentně se jednalo především o uspokojování požadavků developerů a vlastníků pozemků. V té době asi nejvíce těch, kteří rozprodávali pozemky v lokalitě Za humny. V diskuzi tehdy vystoupilo několik zastupitelů a zástupců občanských sdružení, kteří upozorňovali na negativní dopady změny č.1 na město a život jeho obyvatel.

Autor: Ladislav Kroček | Přidáno: 16.4.2014 10:03 | Návštěvník: 4906 Reagovat

Malé zamyšlení nad územním plánem - 3

Uvedu některé názory, které tehdy zazněly v diskuzi :
- Změnou č. 1 ÚP dojde v lokalitě Za humny k výraznému vypuštění veřejné zeleně navržené v územním plánu z r. 1993. Vypuštěná zeleň v lokalitě Za humny tvoří 4 ha, je to proti smyslu urbanistického zakládání sídla, je to chyba, stejně jako vypuštění zeleně v lokalitě nové výstavby v Dolínku. (ing.Lohniský)
- Změna č. 1 ÚP nebyla autorizována osobou pro ÚSEZ, který je touto změnou vymezen což je v rozporu se zákonem. (p.Bratka, ing.Lohniský)
- Přednost dostaly komerční zájmy majitelů pozemků. Do výstavby byla zahrnuta navážka pod Malým hájem. Vystupoval proti tomu již při jednáních o ÚP, nikdo tuto jeho připomínku neakceptoval. ÚP se mu nelíbí. (zastupitel ing.Ledvinka)
- Chyba je, že se ÚP přizpůsobuje zájmům developerů a vlastníků pozemků. (ing.Lohniský)
Navrhovaná změna č. 1 územního plánu nebyla zastupiteli schválena. Po neschválení změny podala starostka Odehnalová žádost o rozšíření programu o bod Rezignace na funkci starostky. Vyjádřila zásadní nespokojenost s prací zastupitelů a nesouhlas s rozhodnutím zastupitelstva. Argumentovala, že tímto rozhodnutím zastupitelé znehodnotili práci minulých zastupitelů, kteří připravovali změnu územního plánu od r. 2002. Pak byl bod č.3 programu ukončen a přešlo se k projednávání dalších bodů programu.

Autor: Ladislav Kroček | Přidáno: 16.4.2014 10:02 | Návštěvník: 4906 Reagovat

Malé zamyšlení nad územním plánem - 4

Zasedání zastupitelstva se protáhlo dlouho do večera ( skončilo po 22.hodině). Zástupci veřejnosti po ukončení bodu č.3 programu ( neschválení změny územního plánu ) odešli v domnění, že je rozhodnuto. Na závěr zasedání zastupitelstva, kdy se měl projednat bod Rezignace na funkci starostky se starostka vrátila k bodu č. 3) změna č. 1 územního plánu a sdělila zastupitelům, že navrhuje dohadovací řízení k tomuto bodu, aby opravdu své rozhodnutí ještě jednou zvážili. Hovořila o tom, že výdaje města na změnu ÚP činí 450tis.Kč, dále, že město přijde o příjmy 8 mil.Kč z prodeje školního pozemku, s kterými je počítáno v rozpočtu, že bude zmařena několikaletá práce všech zúčastněných stran atd. Poté starostka pozvala k dohadovacímu řízení zástupce klubů v zastupitelstvu. Po dohadovacím řízení, které bylo neveřejné a o jehož průběhu zápis nic neříká podala starostka opětovně návrh na schválení vydání změny č. 1 Územního plánu. Tentokrát byl návrh schválen. Poté starostka informovala, že rezignaci nepodá.

Autor: Ladislav Kroček | Přidáno: 16.4.2014 10:01 | Návštěvník: 4906 Reagovat

Malé zamyšlení nad územním plánem - 5

Jsem přesvědčen, že postup starostky byl protiprávní a neobstál by při projednávání před soudem. Byl porušen princip veřejného projednávání. Podle jednacího řádu zastupitelstva musí být program jednání včetně změn a doplnění schválen při zahájení. To se v tomto případě nestalo. Starostka uzavřela projednávání bodu č.3 programu. A potom ho znovu otevřela místo schváleného bodu Rezignace na funkci starostky.
A jaké z toho plyne poučení ? Někteří zastupitelé prosazují v ÚP jednostranně pouze zájmy developerů a vlastníků pozemků. Neostýchají se pro prosazení těchto zájmů používat nemorální ( a dle mého názoru i protiprávní ) postupy. Občané by měli pozorně sledovat počínání jednotlivých zastupitelů při schvalování ÚP. Důsledky mohou být závažné a dlouhodobé. Životní prostředí a podmínky pro život obyvatel našeho města mohou být poškozeny na stovky let.

Autor: Ladislav Kroček | Přidáno: 16.4.2014 10:00 | Návštěvník: 4906 Reagovat

K územnímu plánu

Vyslechl jsem si včera (čtvrtek, 10.4.2014) v pořadu Události, komentáře na ČT24 / http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000370410/video/ (od 46 minuty) / zajímavý rozhovor o územním plánování s architektem Romanem Kouckým. Rozhovor se týkal nového Metropolitního plánu pro Prahu, ale vyslovené myšlenky mají univerzální platnost. Architekt Koucký hovořil o problémech územního plánování v ČR a kvalitě českého veřejného prostoru. Za jeden z hlavních problémů českých měst označil jejich rozšiřování v důsledku nové zástavby. To platí zejména pro satelitní města v okolí velkých měst. Tvrdí, že dnes mezi urbanisty a územními plánovači převládá jasný názor, že extenzivní rozvoj měst je neekonomický, neekologický a nesmyslný. I v českém stavebním zákoně je napsáno, že pokud není existující zastavěné území naplněno, tak nemají být vymezovány další rozvojové plochy. To se bohužel v mnohých obcích doposud nedodržuje. Architekt Koucký říká, že to také souvisí s mediální prezentací urbanismu: když se řekne, že je nutné města „zahušťovat“, tak to zní jako sprosté slovo. Přitom česká města jsou jedny z „nejřidších“ měst v Evropě. Západoevropská města jsou v průměru cca dvakrát „hustší“ než ta naše. Architekt Koucký prosazuje zvyšování kvality veřejného prostranství. Jednou z cest k tomu je jeho zmenšování a formování tak, aby se v něm lidé potkávali. Protože pokud je natolik rozlehlé, že se v něm lidé ani nepotkávají, pak neplní svou základní funkci. Je třeba v něm vytvářet místa, která má smysl navštívit a kde se lidé budou rádi scházet a zdržovat. Je třeba hledat nové magnety, abychom dostali lidi zpět do veřejného prostoru. Kulturu, obchod, nějaké „vyžití“, musí tam prostě probíhat nějaká akce, jinak se z náměstí stane zastávka MHD. Myslím, že slova architekta Kouckého znějí aktuálně i v souvislosti s tvorbou nového územního plánu v našem městě.

Autor: Ladislav Kroček | Přidáno: 11.4.2014 10:37 | Návštěvník: 4905 Reagovat

Veřejné tábořiště

Dobrý den,
bydlím v bytovce v ulici U Radnice a chybí mi nějaké místo, kde bych si občas mohl opéci nějaký ten buřt nad skromným ohýnkem.

Chci se vás zeptat, zdali takové místo někde existuje? Procházel jsem jednou nově vybudovanou stezkou, kde vedla v dřívějších dobách vlečka (spojuje chatařskou oblast s okrajem Dolního náměstí) a zde jsem nějaké ohniště objevil. Z logického úsudku jsem pochopil, že to bude veřejné tábořiště, neboť okolo této stezky jsou samé rodinné domky s velikými zahradami, kde si jejich majitelé určitě mohou bezproblému udělat svůj oheň. Když si tam tedy udělám malý bezpečný ohýnek, nebudu žádné pravidlo porušovat? V případě, že ano, navrhněte, prosím, jiné místo, kde bych si mohl buřty opéct.

Děkuji mockrát za odpověď.

Autor: Marek Pokorný | Přidáno: 22.6.2013 22:57 Reagovat

Re: Veřejné tábořiště

Dobrý den,
od velitele městské policie jsem pro Vás získala odpověď:
"Problematika otevřených veřejných tábořišť je všeobecný problém většiny měst a obcí. Závazná městská vyhláška, která je řádně schválena zastupitelstvem města, zakazuje jakákoli otevřená ohniště a nebo jejich zakládání na území města Odolena Voda. Ale Váš návrh se nám natolik zalíbil, že se pokusíme vypracovat možný návrh na zřízení veřejného tábořiště v dolní části Odoleny Vody. V horní části již jedno ohniště je a to ve sportovním areálu vedle restaurace Domeček. Zde na tomto místě (prostor v majetku města a na oploceném místě) je toto ohniště často využíváno k soukromým aktivitám, jako je třeba i opečení si buřtů se svými ratolestmi, upozorňuji pouze, že dříví na takovýto oheň si každý musí donést sám a dále je nezbytně nutné dbát provozního řádu, který je při vstupu do sportovního areálu. Taktéž je každý povinen po svém odchodu zanechat tento prostor v čistém a nepoškozeném stavu. Bohužel jak jsem již uvedl ve spodní části "Odolky" takovéto tábořiště zatím není a jak jsem slíbil pokusíme se najít prostor, kde by se dalo zřídit. Pokud jste někde na spojovací cestě mezi Dolním náměstím a chatovou osadou U Jordánu nalezl nějaké ohniště, tak jedině takové, které si někdo vytvořil ze své vůle a tímto porušil závaznou vyhlášku města. V případě, že by v takovém ohništi někdo zakládá oheň bude potrestán jakožto přestupce. Z tohoto důvodu bych Vám to nedoporučoval. Pokud máte sám nějaký návrh a nebo kdokoli z obyvatel dolní části města, kde by takové ohniště mohlo být, budeme rádi za jakýkoli nápad, který potom vyhodnotíme. Veškeré návrhy můžete zaslat na patrik.kolbabek@odolenavoda.cz .
S pozdravem a přáním hezkého dne
Patrik Kolbábek velitel MěP Odolena Voda"
Dita Výborová, starostka

Autor: Dita Výborová | Přidáno: 25.6.2013 19:45 | Návštěvník: 4765 Reagovat

Re: Re: Veřejné tábořiště

Dobrý den,
děkuji mockrát za odpověď a za varování.V prostoru U Domečku, kde se nachází veřejné ohniště, je na můj vkus až moc lidí. Proto bych si ohniště na Dolním náměstí představoval někde na "komornějším" místě, kde by působil tak léčivý klid.
V jiné diskusi jsem se dověděl, že hodláte zrušit část objektu v ulici K Cukrovaru (nyní je zde sběrný dvůr, atp.), a tak mě napadlo vybudovat veřejné ohniště zde (anebo v okolí tohoto objektu).
Pokud by toto místo nebylo vhodné, navrhl bych okolí kopce Špičáku, kde hodláte postavit malou rozhlednu. Bylo by to takové odpočinkové místo nejen pro občany dolní "Vodolky".
Další místo, kde by to bylo přinejmenším pro občany ideální je břeh rybníka u Čenkovského lomu.
Pokud by tato místa nevyhovovala jakýmkoliv predpisům, myslím, že by nebylo od věci se s majitelem pozemku u bývalé vlečky dohodnout na "zlegalizování" ohniště za určitých pravidel (jako na horním náměstí), pokud již nepatří městu. Tento návrh by jistě nestál mnoho peněz, nemluvě o tom, že místo je již připraveno a je úplně ideální pro tento účel.
Poslední místo, které mě napadá je okolí rybníka Jordánu, zde to ale moc neznám, a tak nejsem schopen navrhnout konkrétnější místo.

Ještě dotaz mimo ohniště:
Existuje nějaké spojení mezi "Vodolkou" a Postřižínem, které by nehrožovalo lidský život? Přístupová silnice od Aera je velice frekventovaná, a pěšky či na kole se zde neodvážím jít. Silnice z Dolního náměstí je velice úzká a těsný průjezd kolem rychle jedoucího autobusu není moc příjemný pocit. Když jsem projížděl kolem Aera, tak jsem zde objevil chodník, který ale při sjezdu z kopce mizí v hustém porostu stromů. Nalezl jsem také cesty okolo staré čističky vody, ale jsou v tak zarostlém stavu, že je zde až nemožné s kolem vůbec projet.
Mluvím o tom, protože spojení z Postřižína do Dolního Povltaví (kde je již cyklostezka) je zabezpečené nádhernou polní cestičkou. Bylo by možné obnovit chodník, který spojuje hlavní silnici z Aera do Postřižína? Pokud ne, stačilo by trochu upravit vyšlapané cestičky od staré čističky, které vedou do satelitní části Postřižína.

Omlouvám se, že s návrhem ohniště píšu do veřejné diskuse, ale myslím, že by všichni občané měli vidět, že se o takovém místě již uvažuje.

Děkuji mockrát za odpověď.

Autor: Marek Pokorný | Přidáno: 26.6.2013 13:12 Reagovat
|< < 1 2 >|

Pro vstup do diskuze musíte být přihlášeni.

Přihlášení

Vítejte v Odoleně Vodě