Alternativní text k logu
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Za tajuplnými cenoty a mayskými pyramidami na poloostrov Yucatán

8.4.2012 19:51

Pozvání kulturní komise ve čtvrtek 12. dubna 2012 od 19.00 hodin do Klubu Aero na další povídání z cyklu Přednášek vpodvečer, které nás tentokrát díky fotografce, potápěčce a bioložce Martině Balzarové zavede na mexický poloostrov Yucatán.

Džungle na Yucatánském poloostrově jsou plné ukrytých cenotů. Prakticky celý Yucatán je protkán sítí podzemním říček, které končí v moři. Yucatánský poloostrov je tvořen velmi porézním vápencem. Na místech, kde se vápenec prolomil, vznikly různé laguny, jezírka, zkrátka vstupy do tohoto rozsáhlého podzemního labyrintu. Mayové využívali cenoty jako zdroje pitné vody, ale i jako obětní místa, kam shazovali těla obětí. Podle mayské mytologie jsou cenoty zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka. Potápění v cenotech je velmi specifické a má své kouzlo. V okolí cenotu je většinou velmi hustá tropická džungle, na některých místech velmi neprostupná, což hledání nových cenotů velmi komplikuje. Nicméně čeští a slovenští potápěči a speleologové mají „na svědomí“ již více jak 50 km nově nalezených a prozkoumaných chodeb. Kromě úžasného přírodního bohatství najdete v pralesech překrásné Mayské pyramidy a dokonce i celá ztracená města.

Mgr. Martina Balzarová (*1987) vystudovala obor Zoologie, specializace Ekologie živočichů a dále pokračuje v doktorském programu na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zaměřuje se převážně na ekologii a etologii mořských bezobratlých živočichů. Ve svém výzkumu se aktuálně věnuje právě ekologii a etologii krevet žijících v symbióze s mořskými sasankami v Rudém moři v Egyptě. Aktivně se účastní projektů na ochranu a výzkum mořského života např. Turtle Watch, Coral reef Check, SharkSchool.
S potápěním začala již ve dvanácti letech a od čtrnácti let se věnuje podvodní fotografii. Za svoji kariéru již měla možnost procestovat i vzdálené exotické země jako jsou: Papua Nová Guinea, Indonésie, Vietnam, Mexiko, Tanzánie – Zanzibar, a to hlavně díky fotografování, potápění a biologickým expedicím.
Za své podmořské fotografie získala mnohá ocenění nejen v Čechách, ale i na zahraničních festivalech. Mezi její největší úspěchy patří zejména cena z mezinárodního festivalu ve Francii – Antibes, kde získala dva roky po sobě cenu PRIX Our World Underwater Scholarship Society pro fotografy do 25 let. Její fotografie byly oceněny nejen na domácích soutěžích podvodní fotografie, ale také mezi ,,suchozemskými“ fotografy.

Plakát přednášky Martiny Balzarové Tajuplné cenoty a mayské pyramidy na poloostrově Yucatán [pdf, 586 kb].


Vítejte v Odoleně Vodě