Alternativní text k logu
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Oddíl orientačního běhu


Co je orientační běh?

Orientační běh je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Při závodě se hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomoci mapy, buzoly a stručného popisu kontrol. O úspěchu v závodě rozhoduje tedy správná orientace a rychlý běh.Asi největší krása orientačního běhu tkví v jeho provázanosti s přírodou. Sportoviště může být každý les i městský park. Při samotném závodě se pohybujete ve zdravém prostředí na čistém vzduchu. Běh po měkké lesní půdě neničí vaše klouby tak jako běh po asfaltu. V lese bez diváků vás nic nenutí jít až na hranici svých sil. Sami si volíte tempo a není důležité, zda závod pojmete jako procházku či boj s časem. A ani v případě, že přijdete z lesa s košíkem plným hub se na vás nikdo nebude zlobit. Závodů v orientačním běhu se může účastnit úplně každý! Na závodech je vypisováno mnoho různých kategorií s tratěmi různých délek a obtížnosti, odstupňovaných podle věku, pohlaví a náročnosti. To proto, aby se spolu utkávali věkově a výkonnostně stejní závodníci a závodnice. Kategorie jsou vypsány pro děti od 10-ti roků až po 80-ti leté veterány, a tak si každý najde své soupeře a odpovídající trať. Na závody tedy může jezdit opravdu celá rodina. Pro mnohé se OB stává skutečným „životním stylem“ s celoživotním provozováním tohoto sportu. K účasti na závodech nepotřebujete žádné nákladné vybavení. To hlavní, buzolu, a elektronický čip, lze pro začátek zapůjčit, v případě její koupě vydrží i 10 let. Z obuvi je nejvhodnější ta, která nebude podkluzovat v lesním terénu. Na oblečení lze použít lehký sportovní úbor, ve kterém se nebudete příliš potit a kterému nevadí případný déšť a bláto. Speciální oblečení pro OB, buzolu či boty se „špunty“ lze zakoupit na větších závodech.

Máte chuť vyzkoušet si závod v orientačním běhu? Vše je velmi jednoduché. Můžete přijít na kterýkoli závod v OB a na místě se přihlásit do některé z náborových kategorií. Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin pak můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Oddíl připravuje zajímavé sportovní akce s účastí na závodech v okolí Prahy pro začínající závodníky, několik celodenních mapových tréninků a v období prázdnin letní tréninkový tábor. Přijďte se informovat na některý z tréninků oddílu orientačního běhu TJ Aero, kde vám rádi poradíme. Základní informace najdete i v nástěnce na Horním náměstí proti cukrárně.

Oddíl orientačního běhu TJ Aero Odolena Voda vyvíjí činnost nepřetržitě od počátku 70.let minulého století do dneška. Za dobu své existence vychoval několik vynikajících závodníků aspirujících na účast v reprezentaci ČR. Svého času (v 70.letech) dosáhl úrovně střediska vrcholového sportu pro mládež a juniory. Tehdejší nadšenci – trenéři působí v oddílu i dnes a jsou zárukou kvalitní přípravy dětí a mládeže. Jsou připraveni pomoci radou i těm starším, kteří by si chtěli tento zdravý sport vychutnat jen pro svoji potěchu, bez ambicí na vrcholné výkony.

TRÉNINKY:
každý čtvrtek v období duben - září od 16.00 do 18.00 hod., sraz na hřišti u ZŠ
každý čtvrtek v období říjen – březen v tšlocvičně ZŠ od 17.30 do 19.00 hod.

INFORMACE:

Funkce Telefon E-mail
Koutný Ivan předseda oddílu 777 601 445 ivan.koutny@seznam.cz
Hartl Zdeněk člen výboru 732 718 258 zdenek.hartl@seznam.cz
Berná Markéta člen výboru 724 513 900 mberna@email.cz
Brázdilová Radka hlavní trenér 737 646 228 brazdilova@domos.cz
Kuneš Vratislav trenér 737 843 903 kunes.elektro@volny.cz

 

Aktualizováno v září 2008

 


Vítejte v Odoleně Vodě